Polonia Mozambik 

STRONA  GLOWNA Ciekawe miejsca

Flora & Fauna

Folklor

Galeria

Geografia & Mapy

Kulinaria Kultura & Oswiata
Klub Przyjaciol Polski Konsulat Polski Polityka & Gospodarka Polonia na swiecie
Turystyka - Info Transport Wydarzenia Mozambik - Info
Dowcipy Polskie Parafie Korespondencja Ksiega Gosci
POLISH ENGLISH PORTUGUESE Rozne Linki

POLSKO  -  MOZAMBICKIE  PRZEPISY  KULINARNE    Prawa autorskie zastrzezone
  
     RP - Przepis polski lub stworzony przez Polkę.
     RM - Przepis pochodzacy z Mozambiku, choc niekiedy wymyslony przez Polki we wspólpracy z ich paniami domu.
     RP + RM - czyli jakies częsci sa z jednego kraju a inne z drugiego.
  

Tort podstawowy  RP + RM                              Tort  2kB txt
Salatka z salaty  RM                                          Salatka z salaty 1kB txt
Salatka awokado z ananasem  RM                   Salatka z awokado 1kB txt
Surowka Mozambicka szybka RM                   Surowka szybka 1kB txt
Kurczak ziolowy  RP                                           Kurczak ziolowy  1kB txt
Kurczak w kokosie RM                                     Kurczak w kokosie 2kB txt
Kurczak w orzeszkach ziemnych RM                Kurczak w orzeszkach 2kB txt
Beef z patelni  RM                                             Beef z patelni 1kB txt
Beef w serowej pierzynce  RM                          Beef z serowej pierzynce 1kB txt
Ryba smazona w sosie musztardowym  RM     Ryba smazona musztarda 1kB txt
Ryba duszona w sosie paprykowym  RM         Ryba duszona papryka 1kB txt
Krewetki z ananasem w ryzu  RM                    Krewetki z ananasem 1kB txt
CIASTO Z AMARULA - RM + RP                 Ciasto z amarula 1kB txt

"Kulinarny" list od Pana Alberto T. Mabjaia z Mozambiku, 8/2002.      Doris ma talent do przygotowywania różnych dań, ja to widzę, że jest to jednym z jej licznych Hobby. Chociaż sama się do tego nie przyznaje, a jedynie skromnie mówi, iż może dotyczy to tylko przygotowywania deserów i ciast, ale jeszcze się nie zdarzyło, aby osoby po proszonej u nas kolacji, nie sugerowały nam otworzenia restauracji. Ona ma doprawdy talent, bo wystarczy, że czegoś spróbuje, czy to w restauracji czy u kogoś, i oczywiście jak to kobiety mają te swoje tajemnice kulinarne, żadna nie chce ich zdradzać, a Doris później serwuje to u nas w domu? Czasem nawet pytałem czy kupiła to może w restauracji, albo zdołała uzyskać przepis, lecz teraz już wiem, że sama tworzy kompozycje kulinarne. Z resztą ona i tak nie ugotowałaby niczego zgodnie z przepisem, bo zawsze musi coś pozmieniać, udoskonalić. Aż mi się wierzyć nie chciało w te jej zdolności i myślałem, może kupuje gotowe potrawy, chociaż w Mozambiku to raczej niemożliwe, a jeśli już, musiałyby być to dania na wynos z restauracji, czyli jeszcze droższe niż są, ale w końcu po komentarzach znajomych zacząłem się baczniej przyglądać. 
        Do dziś trudno w to na prawdę uwierzyć, bo w czasie, gdy jeszcze zapraszaliśmy się na obiady na wzajem, to moja wówczas narzeczona nie potrafiła nic ugotować. Pamiętam pewnego razu ugotowała cos i zaraz mnie częstowała, ale to była sama sól, coś okropnego, oczywiście musiałem się zachwycać, i nie pozostawało mi nic innego jak powiedzieć, że jestem bardzo najedzony, do dzisiaj się z tego śmiejemy...   Ale teraz, Doris wchodzi do kuchni i jak prawdziwy kuchmistrz, nawet ma swoje noże, których nikt nie może nawet dotykać, po prostu tworzy. Komponuje zupełnie niesamowite dania, niemalże z niczego. 
        Dziewczyny pytają ją o różne porady i czasem słyszę jak się wymieniają uwagami przez telefon. Całe wycieczki znajomych przychodzą na konsultacje. Myślałem, że w tym kraju będzie miała problemy ze spożywaniem jedzenia, a co dopiero z gotowaniem, a ona robi takie numery, że przygotowuje potrawy falso np. zrobiła polskie pierogi zupełnie jakby z kapustą kiszoną, na co z resztą nabrała obecnych na zebraniu polonijnym (a tutaj kapusty kiszonej nie ma). Dziewczyny nie chciały wierzyć. Sama od podstaw zrobiła, canelloni z rybami, a akurat obecni na obiedzie Portugalczycy nie mogli wyjść z podziwu i zdumienia, jaki to gatunek mięsa zakupiliśmy w tak drogi makaron? Zdziwieni byli tym bardziej, gdy się okazało, iż potrawa od A do Z została stworzona w naszej kuchni. Takich przykładów można by mnożyć, a mym ulubionym jest nadziewany kurczak bez kości serwowany w całości na gorąco. 
        Doris uczy także sztuki kulinarnej naszą gospodynię domową, i sporo już sekretnych tajników przekazała, ale to nie to samo. Gosposia jednak nie ma takiego smaku i talentu, Choc im wcale nieźle gotuje. Niestety nie potrafi komponować. Doris nie dość, że potrawy przyrządza pysznie to podaje je wybornie. I chyba gdzieś jednak te potrawy zapisuje, bo marzy się mojej żonie otworzenie restauracji. Prawa autorskie zastrzezone.  Strone edytuje i redaguje Piotr Sobczak, (Peter Sobczak), USA oraz redaguja Panstwo Alberto T. Mabjaia i Dorota Mabjaia, Mozambik. Uwagi dotyczace funkcjonowania tej strony, propozycje zmian oraz dodatkowe materialy prosze zglaszac do Webmaster, koniecznie podajac nazwe i adres strony (Polonia Mozambik, http://poloniamozambik.tripod.com). Dziekujemy!

Podobna strona Polonia San Diego, Kalifornia    http://www.poloniasandiego.us