Polonia Mozambik 

STRONA  GLOWNA Ciekawe miejsca

Flora & Fauna

Folklor

Galeria

Geografia & Mapy

Kulinaria Kultura & Oswiata
Klub Przyjaciol Polski Konsulat Polski Polityka & Gospodarka Polonia na swiecie
Turystyka - Info Transport Wydarzenia Mozambik - Info
Dowcipy Polskie Parafie Korespondencja Ksiega Gosci
POLISH ENGLISH PORTUGUESE Rozne Linki

Obecnie nie ma Konsulatu Polskiego w Mozambiku. Mamy nadzieje ze to sie wkrotce zmieni. Ambasador RP w RPA jest akredytowany w Republice Mozambiku. Znajduje sie w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Harare, Zimbabwe. 

Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Mozambiku
        29 listopada 2002 r. odbyła się w Maputo, uroczysta ceremonia z okazji wręczenia listów komisyjnych, nowo powołanemu Konsulowi Honorowemu Rzeczypospolitej Polskiej w Mozambiku. Zaszczytną funkcję Konsula Honorowego powierzono dr Alberto Tipsalo Mabjaia, aktywiście wdrażającemu liczne programy współpracy na rzecz obu narodów. Uroczystość odbywała się w siedzibie „Clube Homens dos negócios ”, w asyście znakomitych gości reprezentujących rząd Polski, rząd Mozambiku oraz delegacje z Ambasad działających na terenie Mozambiku. 
        Powitaniu gości towarzyszyły występy chóru „Core de Igreja Săo Paulo ”, po których nastąpiło uroczyste wręczenie listów komisyjnych przez Jego Ekscelencję Ambasadora Nadzwyczajnego Pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej w Mozambiku – Krzysztofa Śliwińskiego. Pan Ambasador w swoim przemówieniu podkreślał istnienie znaczącej przyjaźni pomiędzy Polską i Mozambikiem, a także zasługi dr A. T. Mabjaia w działaniu na rzecz tej przyjaźni. 
        W odpowiedzi Konsul Honorowy w swojej przemowie podziękował za powierzenie mu tak odpowiedzialnej misji, zapewnił o szczególnej sympatii dla narodu Polskiego oraz jego kultury i wyraził pragnienie dalszego rozwoju wzajemnych kontaktów. Mowę zakończył przysięgą. Doniosła część ceremonii podkreślona została toastem, po którym Konsul Honorowy zaprosił gości do poczęstunku przy akompaniamencie popisów wokalnych lokalnego chóru i występów tradycyjnych tańców Mozambickiej Grupy Teatralnej. 
        Wyróżnienie, którym naród Polski obdarza naród Mozambiku jest symbolem niezłomnego braterstwa i przyjaźni miedzy tymi krajami. Zadaniem Konsula Honorowego w Mozambiku jest:
- umacnianie tej przyjaźni pomiedzy Polską i Mozambikiem:
- promocja współpracy handlowej i działalności gospodarczej pomiędzy tymi krajami;
- popieranie inicjatyw w dziedzinie wymiany naukowej, technicznej, kulturalnej;
- oraz inne działania zmierzające do przybliżenia tych narodów i umacnianie stosunków dwustronnych.
        Stworzenie Placówki Konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej w Mozambiku jest niezwykle ważne dla rozwoju stosunków gospodarczych, naukowych, kulturalnych pomiędzy tymi krajami.        Dorota Mabjaia, Grudzien 2002.

  Klub    Przyjaciol    Polski    CPA
  PO Box 4478, Maputo - Mozambik
 Tel. kom.:   (+258 1)  082 32 88 19
  Prezes Alberto T. Mabjaia
  E-mail: atmabjaia@teledata.mz


 Przewodniczacy Alberto T. Mabjaia 
 rozmawia biegle w j. polskim, angielskim,
 portugalskim, hiszpanskim i dialekcie ronga.
 

                                   Prosze pamietac ze numer naszego telefonu moze ulec zmianie.
Polskie Placowki Dyplomatyczne Na Swiecie    http://www.polskiinternet.com/polski/info/dyplomatquick.html


Prawa autorskie zastrzezone.  Strone edytuje i redaguje Piotr Sobczak, (Peter Sobczak), USA oraz redaguja Panstwo Alberto T. Mabjaia i Dorota Mabjaia, Mozambik. Uwagi dotyczace funkcjonowania tej strony, propozycje zmian oraz dodatkowe materialy prosze zglaszac do Webmaster, koniecznie podajac nazwe i adres strony (Polonia Mozambik, http://poloniamozambik.tripod.com). Dziekujemy!

Podobna strona Polonia San Diego, Kalifornia    http://www.poloniasandiego.us